Gabon 

Republika Gabońska
Stolica: Libreville
Waluta: frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów
Język urzędowy: francuski

 

 WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wydania wizy. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu.

PRZEPISY CELNE. Przepisy celne są zbliżone do standardów europejskich.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Z uwagi na duże zagrożenie chorobami tropikalnymi wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się także szczepienia przeciw durowi brzusznemu, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Należy unikać spożywania żywności i napojów niewiadomego pochodzenia. Kąpiele, szczególnie w wodach stojących, mogą spowodować zarażenie bilharcjozą. Istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Służba zdrowia jest dość dobrze zorganizowana. Koszt wizyty lekarskiej to 25 EUR, dzień pobytu w szpitalu kosztuje ok. 100 EUR (bez dodatkowych świadczeń).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. W razie kolizji, w której byliby ranni, należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. W porze deszczowej większość dróg jest nieprzejezdna (m.in. zerwane mosty, powalone drzewa na jezdni).

BEZPIECZEŃSTWO. Należy unikać podróżowania nocą, przebywania na plażach nie strzeżonych, odwiedzania dzielnic oddalonych od centrum miasta. W większych miastach trzeba unikać samotnych spacerów. W razie napadu nie należy stawiać oporu.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Gabon ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, zwłaszcza na wybrzeżu atlantyckim (Libreville i Port-Gentil). Doba w hotelu wyższej klasy kosztuje ponad 100 EUR.
• Obowiązuje zakaz fotografowania budynków administracji państwowej i obiektów wojskowych oraz portów lotniczych. Zaleca się unikanie fotografowania osób bez ich zgody (na prowincji bez zgody szefa wioski) oraz rynków lub zgrupowań osób.
• Sprawnie funkcjonuje wewnętrzna komunikacja lotnicza, która spełnia warunki bezpieczeństwa.
• Za posiadanie i używanie narkotyków, w tym „miękkich” przewidziane są sankcje karne.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner