NikaraguaRepublika Nikaragui
Stolica: Managua
Waluta: złota kordoba (NIO), 1 NIO = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański 

 
 

 

 


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny mini­mum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samo­lotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 32 USD od osoby. Podróżujący lądem obowiązani są do wniesienia opłaty wjazdowej w wysokości 7 USD, a przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę w wysokości 2 USD od osoby w godzinach 7.00–17.00 i 4 USD w godzinach 17.00–7.00. Dodatkowo od każdej osoby pobierany jest podatek turystyczny i migracyjny, który łącznie wynosi 7 USD, jeżeli przekroczenie granicy następuje od poniedziałku do piątku, a 9 USD – w soboty i niedziele.

PRZEPISY CELNE.
Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE. Zabronione jest posiadanie narkotyków nawet na użytek osobisty.

MELDUNEK.
Obowiązek meldunkowy sprowadza się do wypełnienia kwestionariusza imigracyjnego podczas przekraczania granicy.

UBEZPIECZENIE. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Zalecane jest ubezpieczanie się w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. Nie ma obowiązku szczepień. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 25–30 USD, doba hospitalizacji 200 USD, wraz z kosztem lekarstw.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Polskie i międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane, należy wystąpić do policji drogowej o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie pojazdów.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.
Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO.
Nikaragua jest najbezpieczniejszym państwem w Ameryce Środkowej, zaleca się jednak stosowanie zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa.


PRZYDATNE INFORMACJE:

· Warto przejrzeć oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.intur.gob.ni
· Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.
· W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Nikaragui.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner