Honduras


 


Republika Hondurasu
Stolica: Tegucigalpa
Waluta: lempira (HNL), 1 HNL = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański


 

 

 


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 25 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.

PRZEPISY CELNE.
Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Re­strykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ame­ryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki pre­kolumbijskiej.

PRZEPISY PRAWNE. Sprzedaż i posiadanie narkotyków są surowo karane.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariu­szy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występują sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii. Zaleca się jednak przeprowadzenie przed przyjazdem badań lekarskich związanych z odpornością na klimat tropikalny. Woda jest chlo­rowana wyłącznie w miastach. Nie należy pić wody nie przego­towanej, należy spożywać tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych mia­stach, w szpitalach i klinikach prywatnych. Wizyta lekarska kosztuje 50 USD, doba hospitalizacji ok. 80 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy, przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma żadnych ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO. Ze względu na dużą przestępczość nie należy nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, paszportu (zamiast oryginału poruszać się z fotokopią,) także widocz­nej kosztownej biżuterii. Lepiej też odwiedzać jedynie miejsca rekomendowane przez biura podróży lub hotele. Samotny spa­cer po zmroku nie jest bezpieczny. W 6-ciu głównych miastach czynne są numery alarmowe policji turystycznej (POLICIA DE TURISMO) numery dostępne są na stronie www.letsgohonduras.com.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Warto zapoznać się z informacją na oficjalnej stronie Instytutu Turystyki www.letsgohonduras.com.
· Wymiany dolarów na lempiry można dokonywać w bankach lub hotelach. W wielu placówkach handlowych można płacić dolarami USA.
· Znajomość języka angiel­skiego jest dość rzadka.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner