KostarykaRepublika Kostaryki
Stolica: San José
Waluta: colón (CRC); 1 CRC = 100 centavos
Język urzędowy: hiszpańsk
i

 

 

 

 

 


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygo­rystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dola­rach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 06.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.

PRZEPISY CELNE.
Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej, zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, frag­mentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.

PRZEPISY PRAWNE.
Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. Rygorystycznie prowadzona jest kampania walki z pedofilią; w szczególności zwal­czana jest turystyka seksualna nastawiona na kontakty z nieletni­mi.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego, ale na granicy należy obowiązkowo wypełnić kwestionariusz migracyjny.

UBEZPIECZENIE.
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego dłuższy pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na obszarze całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, nasilająca się w porze desz­czowej; istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepie­nia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach, Koszt wizyty lekarskiej 40-60 USD, doba w szpitalu ok. 200 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej w którym nie istnieje możliwość przekroczenia granicy samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, któ­rego wysokość często jest uznaniowa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.
Nie ma ograniczeń. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

BEZPIECZEŃSTWO.
Zagrożenie przestępczością jest bardzo wy­sokie, a w ostatnim okresie wzrosło. Zagrożenie dla turystów jest największe spośród całego regionu Ameryki Środkowej. Stosunkowo liczne są gangi młodocianych przestępców, związanych z rynkiem narkotyków i prostytucji. Poruszanie się w pojedynkę nie jest wskazane z powodu częstych napadów rabunkowych z bronią w ręku. Należy uważać na licznych kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miej­scowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe). Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa oraz stosowane są prowokacje policyjne - należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Miejscowi celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski w związku z zatrzymaniami Polaków usiłujących przemycać narkotyki.

OBYCZAJE. Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu: uli­ce nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

PRZYDATNE INFORMACJE:

· Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com
· Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastrono­micznych przyjmuje dolary amerykańskie.
· Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner