Birmanazwa oficjalna: Związek Myanmar
Stolica: Nay Pyi Daw
Waluta: kyat (MMK), 1 MMK = 100 pia;
Język urzędowy: birmański
Inne języki: angielski


 
 

 


WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Można je uzyskać jedynie w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Myanmaru. Do Myanmaru można wjechać jedynie morskimi przejściami granicznymi oraz międzynarodowym stołecznym portem lotniczym Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dzieciom powyżej 7 lat wpisanym do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica wklejone są wówczas 2 nalepki wizowe). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty upływu ważności wizy. Obowiązuje posiadanie biletu powrotnego lub do innego kraju. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 USD.

PRZEPISY CELNE.
Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Myanmaru (nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE.
Handel narkotykami lub lub ich przemyt karane są bardzo surowo, włącznie z karą śmierci.

MELDUNEK.
Nie ma obowiązku meldunkowego, aczkolwiek turyści zakwaterowani w hotelu muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną.

UBEZPIECZENIE.
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta mniej niż 6 dni wcześnie przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Wskazane są jednak szczepienia według wskazań lekarza, w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje około 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza około 20 USD. Poziom świadczeń medycznych zazwyczaj nie odpowiada europejskim standardom.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Nie ma możliwości legalnego wypożyczenia samochodu lub innego pojazdu bez kierowcy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych, można odwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody Tourism Regulation Departament. Aktualne informacje można uzyskać w Hotel and Tourist Corporation, 77-91 Sule Pagoda Rd, P.O. Box 559, Yangon, Myanmar. Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych, narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU.
Co do zasady Myanmar jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Na niektórych obszarach zdarzają
się napięcia oraz konflikty na tle etnicznym o różnym natężeniu (także zbrojne).

OBYCZAJE.
Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty czy klapki są niedozwolone). Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie miejscowych kobiet przez mężczyzn.

PRZYDATNE INFORMACJE.
 · Telefony konórkowe, korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci, na terenie
Birmy nie działają. Korzystanie z telefonów hotelowych, podobnie jak z dostępu do Internetu (o ile jest to możliwe) jest kosztowne.

 

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner