Poznaj uroki Cypru!

  Tygodniowa wycieczka krajoznawcza, która daje możliwość poznania dziedzictwa kulturowego wyspy i zachwycających zabytków Cypru Północnego!

 

 

 

 


 

Mozliwe wyloty z Katowic, Wrocławia i Warszawy.

ZAPYTAJ O POTWIERDZONE TERMINY!

 

 

ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY JESZCZE DZIŚ!

{rsform 5}

 

DZIEŃ 1 KYRENIA/GIRNE

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczniemy od wizyty w zamku Św. Hilariona położonym 732 m.n.p.m w Górach Besparmak zwanych pasmem Pięciu Palców. Niegdyś jeden z 3 zamków krzyżackich pierwotnie był kaplicą pod wezwaniem Sw. Hilariona (pustelnika, który spędził życie w górach), w XIII wieku został znacznie rozbudowany przez przedstawicieli dynastii Lusignanów czyniąc zamek letnią rezydencja królewską. Bardzo dobrze zachowała się bizantyjska kaplica, która stanowi jedną z wielu średniowiecznych budowli na Cyprze Północnym. Zamek jest świetnym punktem widokowym na Kyrenię.

Na szczególną uwagę zasługuje kolejny punkt wycieczki - opactwo i klasztor Bellapais położone na obrzeżach Kyrenii. Wybudowany na przełomie XII i XII wieku klasztor z przepięknie zachowanym kościołem i refektarzem w kształcie róży stanowi jedno z najciekawszych architektonicznie miejsc na Cyprze Północnym. Istne arcydzieło sztuki średniowiecznej i wspaniały przykład francuskiego gotyku we wschodniej części Morza Śródziemnego, zachwyca turystów z całego świata.

Po tradycyjnym cypryjskim lunchu (płatnym dodatkowo) przeniesiemy się do centrum starego miasta w Kyrenii, gdzie odwiedzimy średniowieczny zamek w samym centrum miasta, wybudowany w VII wieku naszej ery, który miał za zadanie chronić osadę przed arabskimi najazdami. W okresie Bizancjum wybudowano twierdzę, która stanowiła schronienie przed atakami piratów. W czasach dynastii Lusignanów zamek rozbudowano. Forteca może poszczycić się mianem nigdy niezdobytej. Zamek stanowił wielokrotnie schronienie, był również więzieniem dla buntowników i ludzi, którzy narazili się władzy. W salach zamkowych urządzono galerię Znalezisk Grobowych oraz Muzeum Tonącego Statku, który zatonął 300 roku p.n.e. i został odnaleziony w 1967 roku. Dzięki widocznym wpływom okresu Bizancjum, Lusignanów  i Wenecjan w architekturze, zamek zaliczany jest do najatrakcyjniejszych zabytków na całej wyspie. Historyczny port w Kyrenii należy do najpiękniejszych w obszarze Morza Śródziemnego.


DZIEŃ 2 FAMAGUSTA (Gazimagusa)

Drugi dzień wycieczki poświęcony jest na zwiedzanie Famagusty. Wizyta w tym mieście dla wszystkich zainteresowanych historią i kulturą jest absolutną koniecznością.

Pierwszym punktem zwiedzania jest okolica Salaminy gdzie znajduje się w Klasztor Św. Barnaby Apostoła z XVIII wieku, kościół w którym znajduje się muzeum ikon oraz groby królewskie pochodzące z epoki mykeńskiej. Następnym punktem wycieczki będzie najcenniejszy obiekt archeologiczny na wyspie czyli ruiny Salaminy. Teren wykopalisk jest nadal otwarty, a tylko 10% miasta została odkryta.

Znajdziemy tu: łaźnie rzymskie z mozaikami i freskami, pozostałości po rzymskiej palestrze, gimnazjonie oraz bardzo dobrze zachowane fragmenty rzymskiego amfiteatru z czasów cesarza Augusta.

Po południu w samym sercu starego miasta Famagusta, będzie czas, aby podziwiać imponującą, gotycką katedrę Świętego Mikołaja, która od okresu osmańskiego używana jest jako meczet (meczet Lala Mustafa).

Kolejne punkty programu wycieczki obejmują: potężne mury obronne z licznymi wieżami, cytadelę koło portu z wieżą Otella (w której to miały się rozstrzygać wydarzenia będące tematem dramatu Szekspira) oraz fragmenty Pałacu Weneckiego.

Ostatni punkt programu zaplanowany na drugi dzień wycieczki to plaża z której rozciąga się widok na miasto Ghost of Varosha. To miasto od tureckiej interwencji w 1974 roku stoi zupełnie puste. Wcześniej teren ten był popularnym miejscem wypoczynku z licznymi hotelami, kasynami i innymi

miejscami rozrywek. Dziś tylko wojsko może tam wejść, zakazane jest również robienie zdjęć.

Miasteczko Ghost of Varosha stało się kartą przetargową w niekończących się negocjacjach między Północą a Południem, ale dotychczas nie udało się jednoznacznie rozstrzygnąć tego sporu.

DZIEŃ 3 NIKOZJA

Dzień 3 poświęcony jest na zwiedzanie jedynej na świecie stolicy podzielonej zieloną linią graniczną na dwie części. Tego dnia pieszo zwiedzimy Nikozję i jej zabytki.

Pierwszym punktem wyprawy będą mury obronne starego miasta wzniesione w XVI wieku przez Wenecjan, następnie gotycki meczet Selimiye (wybudowany w latach 1209-1228 jako Katedra Św. Zofii) znajdujący się w samym sercu Nikozji. Tuż obok Selemiye Meczet znajduje się kolejny interesujący budynek. Pierwotnie był to bizantyjski kościół, budynek przeszedł jednak przez wiele różnych rąk i każdy dodał coś od siebie. W rezultacie powstała znakomita budowla, która łączy kilka okresów w jedną całość.  Ponadto można zobaczyć 'Buyuk Han, stary Kervansaray z okresu osmańskiego, który dawał kupcom schronienie. Na dole była sala dla towarów i zwierząt a na górze sypialnie. Dziś jest tam kilka kawiarni, restauracji oraz sklepiki z lokalnym rzemiosłem.

Po południu, będą mieli Państwo czas wolny przeznaczony na zrobienie zakupów oraz ewentualnego przejścia przez granicę na stronę południową.

DZIEŃ 4 Wycieczka statkiem


W dniu dzisiejszym podziwiać Państwo będą uroki Cypru od strony morza. To chwila relaksu i znakomita okazja, aby zażyć zarówno kąpieli w morzu jak i w słońcu.

DZIEŃ 5 Safari

Spragniony mocnych wrażeń? Jeep safari to rajdy, które usatysfakcjonują najbardziej wymagających! Dla poszukujących adrenaliny - wycieczka Safari w grupach m.in. po terenie Góry Pięciu Palców.

DZIEŃ 6 DZIEŃ WOLNY


Dziś to od Ciebie zależy jak chcesz zorganizować czas! Możesz ten dzień poświęcić na relaks jak również spędzić ten dzień aktywnie. A może interesują Cię inne zakątki do których w tej wyprawie nie dotarliśmy?? Będzie wiele różnych możliwości, aby spędzić ten dzień tak jak lubisz i zakończyć wakacje.


Program jest ramowy, kolejność zwiedzania oraz plan wycieczek może ulec zmianie.Cena obejmuje:

- zakwaterowanie w hotelu 3* ze śniadaniami/śniadaniami i obiadokolacjami,
- ubezpieczenie KL, NNW, bagażu,
- Ubezpieczenie od chorób przewlekłych GRATIS,
- wejścia do zwiedzanych obiektów, 
- opiekę polskiego pilota w trakcie zwiedzania,
- opiekę rezydenta w trakcie pobytu,
- przelot w obie strony (WAW-AYT-ERC, ERC-AYT-WAW lub KTW-AYT-ERC, ERC-AYT-KTW lub WRO-AYT-ERC, ERC-AYT-WRO),
- opłatę lotniskową
- transfery z lotniska i na lotnisko.

Dodatkowo płatny lunch w trakcie wycieczki do Kyrenii.


INFORMACJE DODATKOWE

Cypr Północny - kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji,urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. Jego powolny, sielskisposób życia, niewielka ilość turystów i często spotykane pusteprzestrzenie powodują, że tutaj czas zdaje się płynąć swoim własnymrytmem. Turyści uwielbiają tę część wyspy ze względu na łagodny klimatidealny do całorocznego wypoczynku, nieskażoną naturę i przepięknezłociste plaże.

Krystalicznie czyste morze, gdzie widoczność pod wodą sięga 30-40metrów sprawia, że tutaj właśnie znajdują się idealne warunki donurkowania i uprawiania innych sportów wodnych.

Cypr Północny położony jest na skrzyżowaniu dróg morskich z 3kontynentów: Europy, Azji i Afryki, w odległości zaledwie 40 milmorskich od Turcji. Obszar wyspy zajmuje 3354 km2 , zaś linia brzegowarozciąga się na 240 mil. Charakteryzuje się niezwykłą kombinacjąprzepięknych plaż, malowniczych nizin i niedostępnych gór.

Długie wybrzeże ograniczone jest łańcuchem górskim Besparmak („PięćPalców”) ciągnącym się na długości 160 km, z których największa to GóraSelvili (1023,21 m n.p.m.). Południowe stoki wzniesień pozbawione sąroślinności, natomiast od strony północnej wzgórza porastają gajeoliwkowe, drzewa świętojańskie oraz roślinność typu makkia.

Niezwykła przyroda, nieskażona masowym ruchem turystycznym, stałasię domem dla wielu unikatowych gatunków ptaków, jaszczurek, dzikichosłów, motyli oraz wielu rodzajów kwiatów, szczególnie orchidei i maków.
Podobnie jak wiele wysp Morza Śródziemnego Cypr ma bogatą historię.Przez wieki wyspa była dla wielu strategicznym miejscem. StarożytniGrecy, Egipcjanie, Rzymianie, Fenicjanie, Wenecjanie, Turkowie i Anglicyzostawili tu swój ślad. Stąd dzisiaj wyspa jest niepowtarzalnąmieszanką różnych kultur i tradycji, gdzie spotkać można wspaniałerzymskie amfiteatry i wille obok bizantyjskich cerkwi i klasztorów czyzamków i twierdz z czasów krucjat.

Wg danych statystycznych z 2006 roku liczba ludności na CyprzePółnocnym wynosi 264.000, z czego 55% żyje w miastach (Nikozja,Famagusta, Kyrenia, Guzelyurt i Iskele) lub okolicach podmiejskich.

 

 

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner